Екологічними стежками рідного краю

Тип статьи:
Авторская

Билбасівська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів

Слов΄янського району, Донецької області

З 2003 року в нашій школі працює гурток «Рідний край».Члени гуртка вибрали екологічний напрямок в своїй роботі, орієнтований на збереження та покращення довкілля людини.
Керівник гуртка Скорик Олена Петрівна, вчитель географії. Склад групи екологів та краєзнавців постійно змінюється. Члени гуртка з 2004 року є учасниками районного та лауреати обласного краєзнавчого руху учнівської молоді «Перлини Донбасу», обласного краєзнавчого руху «Донбас – мій рідний край», Всеукраїнської краєзнавчої експедиції «Моя Батьківщина – Україна», пошуково-краєзнавчої експедиції «Донбас екскурсійний». В цьому навчальному році ми отримали грамоту переможця районного етапу обласної пошуково-краєзнавчої експедиції «Донбас екскурсійний».
Щорічно отримуємо грамоти за кращі роботи. Ми називаємо себе природолюбами, в нашій групі є діти, які пишуть вірші.

Пісня природолюбів


Наш веселий рідний край,
Поле, річка, синій гай,
Любо стежкою іти,
де живемо я і ти.
Ми гуртківці «Рідного краю»
Ми відновимо все, ми знаємо,
Бо ми любимо природу і дбаємо,
Про майбутнє не забуваємо.

Ми чистимо криниці,
Щоб чистою була водиця
Хай вона сріблом іскриться
Бо вода – всьому цариця.
Трудівники мурашки,
Ми допоможем їм
Зумієм захистити
Від їхніх ворогів.

І шкільний садок у нас
Доглядають діти
І садили ми не раз
Пречудові квіти….
Свій рідний край ми знаємо.
Пісні й вірші складаємо.
Так що, любий друже, знай!
Це гурток наш «Рідний край».


Учні Билбасівської ЗОШ І-ІІступенів Слов΄янського району в 2016-2017 навчальному році приймали активну участь у заходах екологічного та краєзнавчого спрямування.

Щорічно проводиться акція «Озеленення пришкільної території», місячник саду та парку. В цей період, восени та весною, діти доглядають за деревами та чагарниками, висаджують молоді дерева в шкільному саду та селищному парку Слави. Екологічний патруль приймає участь та контролює процес, проводить роз’яснювальну роботу відповідно правил природоохоронної діяльності. Так, наприклад, забороняється спалювати листя. На території школи стоїть дуб, який учні взяли під охорону, встановили його вік, малечі дуже цікаво слухати розповідь про появу дерева в даному місці. Проект «Дуби» був створений ще 5 років тому, з тих пір учні взяли під охорону три дуби в селиші Билбасівка.

Кожного року в нас в школі проходить акція «Допоможи птахам взимку». Конкурс на кращу годівничку.

З учнями середньої та старшої ланки була проведена екологічна конференція на тему «Червона книга України». Велику увагу приділили рослинам нашого краю, які на межі зникнення. На топографічній карті селища учні відмітили ділянки першоцвітів, за якими ведуть спостереження.

В рамках екологічного тижня в школі пройшла зустріч з представниками регіонального ландшафтного парку «Краматорський». Школярі переглянули відеоматеріал «Екскурс до регіонального ландшафтного парку «Краматорський», провели бесіду «Першоцвіти нашого краю». Працівники парку провели конкурсну гру з учнями школи на екологічну тему.

Члени гуртка провели анкетування серед жителів селища та просвітницьку роботу стосовно збереження першоцвітів в нашому краї. Результати потішили членів групи. Недарма вони пропагують екологічну культуру серед населення.

Скрипниченко Діана та Железняк Катерина взяли участь в міському конкурсі «Подаруй життя першоцвітам». Цей конкурс в м.Слов΄янську був організований регіональним ландшафтним парком «Краматорський», учениця 7 класу Скрипниченко Діана стала переможницею.

В цьому році учням школи випала нагода відвідати ентомологічну колекцію з цікавою інформацією про комах.

Учні 5-9 класів виготовили плакати, стіннівки на екологічну тему. Дали короткий опис своїй роботі, направлений на конкретні дії з боку мешканців селища щодо збереження довкілля в належному стані.

Ліс, балка, підлісок, г.Карачун – це чудові місця, де можна спілкуватися з природою, дізнаватися все більше цікавого і корисного.Члени гуртка «Рідний край» давно розробили маршрут екологічної стежини. Але стосовно її облаштування є деякі проблеми-випасання жителями великої рогатої худоби. В червні місяці ми відвідали її точки, пройшлися маршрутом. Обгородили мурашники біля степової дороги, прибрали сміття з джерела та струмка. Зібрали лікарську рослину- чебрець. Він росте на схилах Карачун-гори. Гора складена в основному з крейди, кремнію.

Сивий Карачун


Мій Карачуне, сивий діду,
Росла я на твоїх очах
Й коли до тебе, друже, вийду
Хоч в день ясний, хоч по ночах
Мене ти радо зустрічаєш
Буянням квіточок і трав.
Як сонце припече, жалієш
Легеньким вітерцем забав.

І перед школою завжди
Я виглядаю у віконце,
Дивлюся я – чи ти живий,
Чи світить над тобою сонце.
Чи пташечки тобі співають,
Чи річечка тобі дзюрчить,
Чи сон розвіяла криничка,
Чи розмовляє груша-дичка.

А взимку, сивий дідугане,
Вкриваєшся, немов хутром,
І діти, мов на балагані,
На санках мчать усі гуртом..
Мій друже, ти вже постарів,
І син твій — степ давно вже виріс ,
А рідний брат твій посивів,
Сухий Торець, що муки виніс .
Тихенько він пересихає,
Ніхто про нього вже не дбає.
Колись було, що топли коні,
І бурхотіла водяна блакить,
Звабливо мила спраглому долоні,
Тобі, ще молодому, усміхались мимохідь.

Для людей – це цілюща вода,
Яка в давнину рятувала життя,
А в наші часи – це спільна біда,
В серцях викликає лише каяття.
Карачун – наш вічний охоронець,
Він і луки – наш рідний край,
Так от що, любий оборонець,
Живи, живи і процвітай.


Чудова новина — в травні місяці на ставках Донецького рибного господарства на території нашого селища Билбасівка з'явилася пара лебедів. А на початок червня їх вже налічувалося 24 особини. Діти помітили, що коли люди намагаються наблизитися до них, вони покидають ставок на декілька днів. В планах гуртківців- взяти інтерв΄ю у господарів водойм, щоб почути їх думку з приводу цього. А поки що вони звернулися до жителів селища з проханням не наближатися до птахів, а милуватися цією красою на відстані.

Щоб наша земля стала багатшою та красивішою, прийди їй на допомогу зараз, завтра може бути пізно!

Нет комментариев. Ваш будет первым!