"Особливості природи річки Білянка-1"

Тип статьи:
Авторская

Регіональний ландшафтний парк «Краматорський»

Ділянка №1 « Біленьке»

Річка Білянка омиває «крейдові гори» (схили Донецького кряжу) селища Біленьке, через що й отримало таку назву. Протікає в північно-східній частині міста Краматорська та є правою притокою річки Казений Торець. Середня висота над рівням моря — 81 метр.

Праві тераси є територією Краматорського ландшафтного парку, а ліві-ділянки мешканців селиша Біленьке. Перші згадки про селища на Ближній Білянці (так називалася Білянка-1) відносяться до 1784 року.

Основними складовими річкової долини є русло (або водотік, річище) – ерозійна заглибина, вироблена водним потоком і заповнена його водами, які переміщують разом із собою мулисті і піщані частки (річкові наноси). Річкове русло здебільшого звивисте, меандруюче залежно від рис рельєфу. На ньому чергуються залучини, плеса та бистрини. Розміри і форма змінюються по довжині річки залежно від її водності, будови долини. Довжина річки Білянка-1 від витоку до гирла 19 км. Площа басейну -189. Виток бере початок на північно-західних схилах Донецького кряжу. Це максимальні висоти для міста Краматорська — 199,1 метрів і знаходиться в селищі Василівська Пустош.

Коефіцієнт звивистості розраховується за формулою: К=, де – довжина річки, а — відстань за прямою, яка з`єднає гирло та виток виражене у кілометрах

К==7,6

Нахил річки розраховується за наступними формулами:

А) П=-П=150-60=90

Б) І=; І==6,2

Під час межені річка міліє (липень, серпень). Льодостав не стійкий із середини грудня до початку березня. Під час весняної повені відбувається підтоплення в більшій мірі лівого берега заплави.

Заплава (або перша річкова тераса) – частина річкової долини, яка утворена річковими наносами і заливається річковими водами під час повені. Вона лежить вище меженного рівня води і періодично затоплюється під час повені.

Ґрунти родючі, головним чином лугові чорноземні розташовані в заплаві. Потужність найродючіших пластів досягає метра товщини, а іноді навіть більше.

Правий берег представлений схилами Донецького кряжу з крейдяними ґрунтами.

Використовуються в сільському господарстві колгоспу Ясногорівський, під земельні ділянки мешканців селища Біленьке, Василівська Пустош, Малинівка, Ніконурівка.

На великій території балки Білянській можна виділити декілька рослинних спілок. Степові ділянки зберегли типовий трав’яний покрив південних степів. Зустрічаються площі, які поросли ковилою. Невеликими групами стоять окремо, на відкритих місцях кущі шипшини притягують птахів та комах. Характерні зарослі карагани чагарникової теж забезпечують сховища комахам и плазунам. Велику площу на схилах балок займають хвойні дерева: сосна звичайна, кримська, а також унікальна милова сосна.

Під пологом молодого лісу почалося формування рослинної спілки з характерними лісними видами, такими як конвалія травнева, купина лісова, пролісок двулистий та інші. Велика кількість першоцвітів вимагає особливої охорони у період цвітіння. Майже усі ці рослини занесенні у Червону книги: адоніси волозький і весільний, шафран сітчастий, рябчик російський, тюльпан дубравний, гіацинт блідий, простріл чорніючий, серед рідкісних видів, занесаних у Червону книгу, особливе місце займають рослини крейдових схилів: бурачок голоніжковий, двукрядка крейдяна, дрок донський, аноніма донська, норичник крейдяний, тонконіг Талієва, іссоп крейдяний. Ці види пристосовані тільки до крейдяних оголень, саме тому усі форми рельєфу, які присутні на території річки потрибують стараного збереження. Як індикатори нащільні грунти зустрічаються кульбабка лікарняна, подорожник ланцетник, чорна голівка. У не великій кількості є і такі рослини: гусиний лук, фіалка собача, птахомлечник. Окрім цього із чагарників зустрічаються: скумпія та клен татарський.

Наявність степових, лісних та навколо водних ділянок сприяло формуванню багатої фауни. Різноманітний і видовий склад безхребетних. Фауна кома оцінюється більш ніж у 200 видів прямокрилих, жуків, метеликів і перетинчастокрилих, з них 17 видівзанесено до Червоної книги України і 14- до списку рідкісних і перебуваючих під загрозою знищення в Донецькій області. До них належать: богоміл звичайний, севчук, місячний копр, адмірал, денне павичеве око, бражник великий винний, коконопряд добовий, сфекс зубастий та інші. На території ділянки живуть яскраві і помітні види комах: коник зелений, красотіл бронзовий, майка фіолетова, різноманітні бражники. Існує і багато інших видів, не настільки декоративних, проте вони теж є невід’ємною частин наших біоценозів, які потребують збереження.

В долині річки Біленька зустрічаються 4 види амфібій: жаба зелена, жаба озерна, чесночниця звичайна, жерлянка червонобрюха. Серед плазунів наявні: ящірка прудка, ящірка різнокольорова, вуж звичайний, медянка, узорчастий полоз, степова гадюка. З птахів спостерігаються такі види: канюк, сіра куропатва, сова вухаста, яструб-тетерев’ятник, горобець, вяхир, зозуля звичайна, дятел та інші. Серед ссавців на схилах «Крейдяних гір» є комахоїдні, рукокрилі, гризуни. До них відносяться: сплюха лісна, ховрашок малий, сплюха звичайна. Також є заєць-русак, кунячі хижаки, лиси, каменеві куниці.

У продовж великого проміжку часу стан річки Біленька змінювався. За останні 10 років річка обмеліла на1-2 метра та звузилася. На сьогоднішній день стан річки знаходиться у занепаді. На деяких ділянках річки трапляється сміття: пластикові пляшки, поліетиленові пакети, гілля, дошки та інше.

Для того, щоб вирішити екологічні проблеми ми пропонуємо:

  • Збільшити фінансування з міського та селищного бюджетів для вирішння природоохоронних питань.
  • Проводити роз`яснювальну роботу серед молоді, відпочиваючих та мешканців селища Біленьке про необхідність збереження навколишнього середовища та недопущення його забруднення;
  • Проведення регулярнихрейдів загону «Екологічна варта» з метою збирання сміття в басейні річки Білянка-1.

В заплаві знаходяться свердловини прісної води, організації Укрпермет вода (водобаки).

У долині Білянки-1 на значних площах підземні води антропогенового та верхньокрейдяного водоносних комплексів являють собою єдиний гідравлічна пов'язаний між собою водоносний комплекс. Він задовольняє потреби промислового та побутового водопостачання, зрошення, розведення риби у Пустошанському водосховищі, є рекреаційною зоною Краматорська. Праві тераси є територією Краматорського ландшафтного парку, а ліві-ділянки мешканців селиша Біленьке. Перші згадки про селища на Ближній Білянц і(так називалася Білянка-1) відносяться до 1784 року.

На березі річки побудований дитячий майданчик-улюблене місце відпочинку дітей та дорослих.

На основі даних, приведених в роботі можна зробити наступні висновки.

  1. Ріка Білянка-1 за своєю довжиною відноситься до категорії малих річок.
  2. В геологічному відношенні басейни річки різноманітні, що відображається на хімічному складі води.
  3. Вода річки використовується у людських потребах (свердловини, зрошення і т.д.)
  4. В річку проводиться викид різноманітних побутових відходів, біогенних речовин, забруднених хімікатами
  5. Міри з очистки річки проводиться силами Біленьківського с/р и мешканцями селища, однак малоефективні та потребують модернізації


Література:

Програма відновлення та підтримки чистоти та водності малих річок Донецької області.

Поліщук В.В. Малі річки України та їх охорона «Знання» 1988

Слясарев О.О. Природи Донбасу Науково-популярні нариси Донецька 1983

Нет комментариев. Ваш будет первым!