Калина – Диво калинове

Тип статьи:
Авторская

Гонтаренко Дар’я

Учениця 6 класу, Костянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №9 Костянтинівської міської ради Донецької обл., вихованка гуртка «Юні охоронці природи»

Керівник: Данильченко Анна Василівна, учитель біології і хімії, Костянтинівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №9 Костянтинівської міської ради Донецької обл.


Калина – символ вогню, сонця; неперервності життя, роду українців; України, батьківщини; дівочої чистоти й краси; вічної любові, кохання, вірності; гармонії життя та природи; материнства; плодючості; символ нескореності та стійкості; українського козацтва; незрадливої світлої пам’яті; єдності нації; потягу до своїх традицій, звичаїв. «Без верби й калини нема України», – каже народна мудрість.

На думку вчених, назва „калина" пов'язана зі слов'янським «мокра земля, болото, драговина", бо ця рослина вологолюбна і поширена у болотистих місцевостях. Інші дослідники, зокрема М. Фасмер, виводять це слово із слов'янського «гартувати, розжарювати» на тій підставі, що червоні плоди калини подібні за кольором до розпеченого заліза.

Актуальність: Чому ж так названо цю рослину? Чому саме вона стала глибоким народним символом України? Вважаємо, що це зумовлено багатьма чинниками: кольором цвіту, плодів, формою, лікувальними властивостями, світоглядом, традиціями наших предків. Можливо, наших пращурів вражало й те, що серед лютої завії гордо і нескорено палахкотіли вогнисті, блискучі кетяги. Ніякий мороз не міг здолати калину. Як і віковічний потяг народу до волі, краси, правди…

Метою дослідження є вивчення особливості рослини виду Калина звичайна (Viburnum opulus L.), символу України, її значення в житті і творчості українців.

Об’єктом дослідження - рослини виду Калина звичайна.

Предметом дослідження — особливості Калини звичайної як символу України.

Завдання:

1.Вивчити біологічні особливості рослини виду Калина звичайна.

2.Провести опитування дітей і батьків свого класу про значення цієї рослини в їх житті.

3.Показати значення калини в житті та творчості українського народу.

4.Виявити лікарські властивості Калини звичайної.

5.Встановити, яке місце займає калина в моїй родині.

У ході дослідження я висунула гіпотезу: якщо було би більше калини посаджено біля входу в нашу школу, то ми будемо краще відчувати духовний потяг до своєї землі, своїх традицій.

Щоб перевірити гіпотезу, у вересні ми провели опитування серед учнів 6 класу та їх батьків про значення цієї рослини в їх житті. В опитуванні взяли участь 32 учні. На питання: «Чи відома вам калина?» -усі респонденти дали відповідь: «Так». «Чи росте калина на вашому подвір’ї ?»-20 учнів дали відповідь «Так», а 12 учнів: «Ні». « Чи знаєте ви, що калина – символ Україні?»- усі опитувані дали відповідь :«Так». «Чи згодні ви посадити кущі калини на ділянці біля входу в школу?»- усі учні відповіли: «Так».

Тож спочатку ми вирішили взнати більш докладно про біологічні особливості рослини виду Калина звичайна.

Родова назварослини viburnum — від viere — вити, плести; opulus — стародавнє латинське назва одного з видів клена — через схожість з його листям.

Калина звичайна — чагарник сімейства жимолостевих висотою до 4 м, з буро-сірого, тріщинуватою корою і гладкими молодими пагонами. Листя широкояйцеподібні, трьох-пяти-лопатеві, довжиною 5-10 см, з черешками в 4-5 разів коротше платівки, з двома ниткоподібними прилистками. Листорозміщення супротивне. Квітки білі або кремувато-білі. Цвіте з кінця травня до липня; плоди дозрівають у серпні — вересні. Плід овальна або куляста червона кістянка довжиною 8-10мм, з крупною, сплюсненою кісточкою.

В українському фольклорі калина постає одним із найулюбленіших поетичних образів. Її завжди супроводжує епітет червона, що символізує жіночу красу, дівочу цноту.

Без образу калини не можна уявити собі пісенної народної творчості. Не злічити пісень про цю рослину. Одні назви які барвисті, милозвучні: «Ой у лузі червона калина...», «Ой у лузі при долині зацвіла калина»,«Червоная калина, похиле деревце». Так у весільних піснях калина – символ щасливого родинного життя. Кетягом калини прикрашали коровай, щоб доля була багатою на любов, добро та діток.

Про цю рослину складено безліч приказок та прислів’їв: «Дівчина, як калина», « Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина», «Весною калина білим цвітом квітує, а восени червоним»,« У лузі калина з квіточками, неначе мати з діточками».

Не менш яскравими образами калини представлений улюблений вид фольклору малечі-загадки : « У вінку зеленолистім, у червоному намисті», «І не дівка, а червоні стрічки носить», «За хатою, у садочку, у зеленому віночку та в червоних намистах стала пава молода. І збігаються всі діти, щоб на неї поглядіти: за намисто кожен смик, та й укине на язик»

Із замилуванням писав про калину й Тарас Шевченко. У “Кобзарі” слово “калина” зустрічається 360 разів! Красу рідної природи поет подає через поетичний образ калини:

Пишається над водою Червона калина.

Пишається калинонька, Явір молодіє.

В Україні колись святим було материнське побажання: «Будь, доню, і ти червоною та здоровою калиною!»

Калина застосовується в медицині; використовують і квіти, і плоди, і кору. Роками люди відкривали все нові і нові рецепти приготування лікувальних засобів з калини. Сік калини багатий на аскорбінову кислоту, яка сприяє укріпленню імунітету. Тож ми виготовили сік-фреш з плодів калини, здобрили його натуральним медом і запропонували учням класу для профілактики грипу. А ще можна зварити узвар з сушених або заморожених ягід калини, в якому хоч і менше аскорбінової кислоти, але з його допомогою можна подолати застуду.

Видатний український народознавець Василь Скуратівський писав: «Кущ калини біля материної хати. Це не тільки окраса, ай глибокий символ, наш духовний світ, наша спадщина, духовний потяг до своєї землі, свого оберега, своїх традицій. Саме тому шість років потому, коли я пішла до першого класу, біля нашого подвір’я батьки посадили кущ калини, який зростає й стає красивішим разом зі мною. Також росте кущ калини на щастя, на добро, на любов і біля осель моїх бабусь – Олени (с. Студенок Харківської області) та Віри (м. Костянтинівка).

Я зі своїми однокласниками вирішила, що кущі калини обов’язково повинні стати окрасою та оберегом нашої спільної домівки-школи. Тому ранньої весни 2017 року з однолітками плануємо посадити відводки калини на шкільному подвір’ї, щоб усі любуйтеся її цвітом і плодом.

Я бажаю всім: «Хай цей диво-кущ прикрасить ваш дім, хай у ньому соловейко зів'є собі гніздечко і співає вам пісню про незнищенність нашого українського народу».

Список використаних джерел

  • Калина звичайна – опис, корисні властивості, застосування. Інтернет ресурс [http://diagnoz.net.ua/narodne-likyvanja/22727-kalina-zvichayna-opis-korisn-vlastivost-zastosuvannya.html]
  • Лікарські рослини: енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський.— К.: Голов. ред. УРЕ, 1990.— 544 с.
  • Потапенко О.І., Кузьменко В.І. Шкільний словник з українознавства.-К.: Укр.письменник,1995.-291с.
Нет комментариев. Ваш будет первым!