„Використання шламу як добрива для вирощування рослин, на прикладі йошти ”

Тип статьи:
Авторская

„Використання шламу як добрива для вирощування рослин, на прикладі йошти ”

Андрусик Валентина Олександрівна, учениця 8 класу Миролюбівського НВК Покровської районної ради Донецької області, село Миролюбівка, район Покровський, область Донецька

Зайцева Олена Володимирівна, спеціаліст І категорії, вчитель хімії, біології Миролюбівського НВК Покровської районної ради Донецької області

Донбас відноситься до найбільш критичних з екологічної обстановці регіонів України. Найгострішими проблемами регіону є: забруднення атмосферного повітря, водного басейну і ґрунтів, які вже настільки виснажилися, що не дають потрібного розвитку рослинам. Увесь шлам з вугільної промисловості накопичується у вигляді териконів, а відходи від опалення будинків, тобто шлам, люди викидають де завгодно: у водоймища, біля узбіч, хоча його можна використовувати в корисних цілях. Щоб не накопичувати шлам у вигляді «пічних териконів», можна використовувати його як добрива для вирощування деяких видів рослин.

Об’єкт нашого дослідження – вугільний шлам з пічного опалення, а предмет дослідження: йошта та можливість вирощування її у шламі. Вивчаючи цю тему, ми поставили перед собою наступні цілі та завдання.

Мета роботи: — ознайомити та розширити кругозір учнів про вугільний шлам з пічного опалення; визначити властивості шламу для вирощування йошти.

Завдання:

1. Познайомитися з літературними джерелами про вугільний шлам.

2. Дослідити властивості шламу, які будуть впливати на вирощування рослин (Йошти).

3. Показати можливість проростання рослин на відходах пічного опалення.

4. Активізувати пізнавальну, творчу та просвітницьку діяльність учнів.

Щодня, відволікаючись від міської суєти та проблем, ми насолоджуємося велетнями-деревами та кущами, які ростуть навколо нашої школи.

Оскільки наша школа маленька, ми зробили все для того, щоб вона нагадувала домівку, де завжди затишно, тепло, і навколо можна побачити чарівний світ рослин. За нашими підрахунками біля нашої школи ростуть десь 30 ялинок, 10 кленів, 1 каштан, одна липа, алебільшість саджанців, які ми намагаємось посадити не приживаються, бо земля навколо школи глиниста та кам'яниста. І нам спало на думку, чому на териконах нашого району ростуть дерева та інші рослини, а на нашому ґрунті не приживаються. Тому, побачивши біля котельні школи вугільний шлам, ми вирішили використати його, як добриво для рослин (шлам буде розрихлювати землю).

В результаті цієї роботи нами були виявлені, що рослинами, які стійкі до шламу на териконах є: лох вузьколистий, вишня степова, липа срібляста, терен, шипшина, еспарцет посівний та буркун, представники таких родин: бобові складноцвіті, розоцвіті.

Для визначення ступеня впливу властивостей пічного вугільного шламу на ріст Йошти, ми вибрали метод спостереження та аналізу результатів.

На пришкільній ділянці, де грунт глинистий та у ньому багато каміння, восени 2016 року нами були висаджені 5 кущів Йошти з додаванням шламу у пропорції 1000г на відро, ґрунту, а поряд – посадили без нього.

Спостерігаючи за ростом цих рослин, які вирощені на ґрунті з додаванням шлаку, ми зробили висновки, що ці рослини більш сильніші, листочки насиченого зеленого кольору, і ми сподіваємось, що влітку будемо з врожаєм. А ті рослини, які ми посадили без додавання шламу — не такі здорові, і врожай мабуть буде не значний.

На основі отриманих результатів встановлено, що ті рослин у які ми додали шламу більш кращі, ніж ті, де його не було

В результаті нашої роботи ми:

1. Ознайомились з літературою про вивчення териконів, вугільного шламу та його значення.

2. Провели дослід по вирощуванню йошти з додаванням шламу і без нього.

3. Вирішили провести акцію для насадження йошти, у вигляді живої огорожі навколо школи

4. Організували акцію «Подаруй школі рослину»

На підставі проведених нами дослідів ми можемо рекомендувати використовувати вугільний пічний шлам як добриво для вирощування рослин, для покращення якісного стану та врожайності у пропорції 1000мг на відро ґрунту (у лунку для посадки).

Ми сподіваємося, що завдяки нашій роботі жителі села Миролюбівки не будуть нагромаджувати вугільний пічний шлам біля узбіч, на берегах річки, а будуть використовувати його в якості добрива для рослин. Тим самим, ми збережемо природу, і позбудемося сміття.

Нет комментариев. Ваш будет первым!