Рослинна символіка українського віночка

Тип статьи:
Авторская

Мета дослідження — прослідкувати історію українського вінка як окремого явища національної культури та етнографії, з’ясування його історичних витоків, видів, національних коренів та символічно — оберегове значення у житті людини, виявити біотопи досліджуваних рослин на території своєї місцевості і рівень популярності вінка в колах сучасної молоді.

Основна літературно – джерельна база роботи: історико – культурні, етнографічні, духовно – релігійні, наукові статті, публікації у ЗМІ, праці Олекси Воропая «Звичаї нашого народу», Степана Килимника «Український рік у народних звичаях в історичному освітленні», етнографічний довідник «Українська минувшина», матеріали польових досліджень.

Актуальність тема запропонованої роботи є, оскільки питання національного відродження особливо актуальне, адже побудова сильної сучасної незалежної держави неможлива без міцного національно — історичного фундаменту, значною складовою якого є історично сформовані національні символи. Нині символи є одним із головних чинників відродження українського народу, його національної свідомості та людської гідності.

Об’єкт дослідження: український вінок.

Предмет дослідження: рослинна символіка вінка.

Науково – дослідницька робота з теми «Рослинна символіка в українському віночку» виявляє необхідність пізнання та вивчення історії рідного краю, його побуту, традицій, культури, рослинного світу, щоб чіткіше уявити історію розвитку нашого краю. Знайомство і глибоке вивчення культури, традицій допомагає чіткіше уявити і співставити традиційне і сучасне. І від того, як ми будемо вивчати, знати і оберігати свої традиції минулого, залежить наше майбутнє, бо без минулого немає і майбутнього.

Виходячи з теми та мети роботи, визначено наступні завдання:

1. Опрацювати літературу з досліджуваної теми.

2. Дослідити історію та символіку давньослов’янського вінка.

3. Теоретично обгрутувати символічно – оберегове значення українського вінка.

4. Ознайомитисяз символічно – оберегове значення українського вінка.

5.Проаналізувати види і територіальні відмінності вінків.

6.З’ясувати, наскільки популярним є вінок в колах сучасної молоді.

7. Виявити і вивчити біотопи досліджуваних рослин на території с. Іванопілля, Плещіївки ( Кравецька Балка, Клебан Бик) Костянтинівського району Донецької області.

8. Створити презентацію та буклет: «Рослинна символіка українського віночка».

Представлена робота є першим кроком в розкритті складної, але водночас дуже цікавої теми.

Ще здавна українці шанобливо ставились до рослинної символіки. Вона прославлялась в віршах, піснях, вона постійно використовувалась на побутовому рівні та в захисних амулетах (як от ладанка). Найдавніший відомий родинний оберіг – дідух, який складався з колосків пшениці нового врожаю, квітів та предметів, що знаменували собою щастя та достаток, як от підкова, монета, шовкова стрічка та інші.

Віночок, що здавна його носили українки, також не був простим зібранням випадкових квітів. Кожна рослина в ньому впліталася зі своєю певною метою, а правильне поєднання квітів у віночку завжди несло в собі певну символічну функцію, це нібито своєрідний оберіг, заряджений силою матінки-природи. Що ж значить та чи інша квітка? Як за допомогою вінка вдало знайти свою дівочу долю чи швидко збагатіти? Спробуємо розкрити основні значення усіх трав, що входять до складу віночка.

А чи знаєте ви, що український віночок – не просто краса, символ вічного коловороту життя, квітучості, багатства, продовження роду, а й оберіг, «знахар душі», бо в ньому є чаклунська сила, що біль знімає, волосся береже, від всього злого захищає?

Саме ці питання розкриваються в роботі.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у спробі вивчити і популяризувати вінок як символ і в сучасному житті.

Практичне значення роботи зумовлене можливістю використання її результатів на заняттях гуртка, уроків народознавства та біології, позакласних заходах.

Висновок:

Вінок – важливий елемент — символ українського життя. Вінок — це, передусім, оберіг, таке значення він має в багатьох народів. Це також символ жіночого начала, дівування та дівочої цнотливості. Загалом, вінок — знак життя, долі, життєвої сили, досконалості й перемоги життя над смертю. Це духовний спадок нашого народу, який і нині популярний.

Зв'язок між духовною спадщиною і сьогоденням – вічний, бо без усвідомлення свого духовного коріння не можна сподіватися на розлогу крону дерева національної пам’яті та ментальності.

Література:

  • Антонович, Є. Одяг, прикраси. Є. Антонович, Р. Захарчук-Чугай,
  • О. Воропай, З. Васіна. Звичаї нашого народу. — К., 2006. — С. 274-280, 336.
  • Ніколаєва Т. Головні убори.Український костюм: Надія на ренесанс — К., 2005. — С. 175-188.
  • Ніколаєва Т.Компоненти українського костюма XIX-початку XXст.: Історія українського костюма—К., 1996. —С. 97-101.
  • Вінок [Електронний ресурс]: [історія, загальна характеристика]. Вікіпедія: вільна енциклопедія: [веб-сайт]. — Електрон. дані. — Режим доступу:http://uk.wikipedia.org/wiki/Вінок. — Назва з екрана.
  • Історія і значення вінка в обрядах давніх українців [Електронний ресурс]: [історія та значення вінка].Спадщина України: [веб-сайт]. — Електрон. дані. — Режим доступу:http://www.spadshina.com/blog/publikatsiyi/kvasnitsya-a.v.-istoriya-i-znachennya-vinka-v-obryadah-davnih-ukrayintsiv-.html. — Назва з екрана.
  • Символічно-оберегове значення українського вінка [Електронний ресурс]: [значення та види українського вінка].ДОНЕЧЧИНА: [веб-сайт]. — Електрон. дані. Режим доступу:http://donetshina.ucoz.org/publ/kultura/simvolichno_oberegove_znachennja_ukrajinskogo_vinka/12-1-0-99. — Назва з екрана.

М. Станкевич.Декоративно-прикладне мистецтво.Л., 1992. — С. 58-59.

Нет комментариев. Ваш будет первым!