« Вивчення видового складу первоцвітів селища Зоря Костянтинівського району Донецької області »

Тип статьи:
Авторская

ПАСПОРТ РОБОТИ

Тема дослідницької роботи: « Вивчення видового складу первоцвітів селища Зоря Костянтинівського району Донецької області »

Предмет дослідження: рослини- первоцвіти природних зон селища Зоря Костянтинівського району Донецької області

Актуальність роботи: щороку кількість рослин роду первоцвіти значно знижується, більшість весняних первістків потребують дбайливого ставлення та охорони. Знати більше про ці види рослин, пишатись їх красою та охороняти – головне завдання людини ХХХ тисячоліття.

Мета роботи :

— зробити фізико-географічну характеристику району дослідження;

— вивчити біологічні особливості рослини групи первоцвіти;

— скласти видовий каталог домінуючих первоцвітів природних зон прилеглих до селища Зоря;

-дослідити еколого-біологічні особливості первоцвітів;

— визначити екологічний стан території дослідного природного угрупування, розробити та здійснити заходи щодо їх збереження.

Для складання облікового видового каталогу рослин – первоцвітів була використана методика точкового обліку. Ця методика дозволяє зробити облік та дослідити зміну кількісного складу різних (модельних) видів, та дослідити більш- мозаїчні ланшафти. Та методика маршрутного обліку рослино, скільки, мета роботи отримати відомості про видовий склад рослин первоцвітів на заздалегідь визначеній території, площа якої не менше 1 км2 , без обмеження території виявлення рослин за Ю. С. Равкіним.

Ця методика є достатньо простою та доступною для рекогносціровочних ( у тому числі одноразових) дослідів при обліку рослин, у тому числі й рідкісних.Під час досліду спостерігач рухається визначеним маршрутом і заносить у щоденник усі види рослин, що стрічаються на його шляху, не залежно від відстані до них. У щоденнику фіксується дата, час спостереження, погодні умови, місце виявлення рослин, вид, опис.

Для достовірності та повноти дослідження бажано набрати якомого більший кілометраж за рахунок лінійних досліджень різних частин дослідної території. Після чого складається підсумкова таблиця обліку рослин із зазначенням видового та кількісного складу.

Дослідні маршрути були заплановані на тих територіях де вже були помічені первоцвіти. Маршрут № 1 пролягав вздовж русла річки Калинівка на берегових луках та заплавах.

Територія відкритої степової зони Маршрут № 2 від низини до верхів’я пагорбу, рівнинний рельєф. Маршрут № 3 узлісся лісочку.Зонування було зроблено з урахуванням особливостей антропогенних зон, ґрунтового складу та наявності відкритих та підземних водойм.

3. Складання каталогу видового складу первоцвітів

Територія маршруту № 1(берег річки). На цій території виявлені угрупування мати-

ПЕРВОЦВІТ-багаторічна гірська рослина родини первоцвітих, поширена в зонах помірного клімату Євразії; в Україні 9 видів, серед них п. лікарський — росте на луках, в лісових заростях — лікарська рослина; деякі види п. декоративні.

Нет комментариев. Ваш будет первым!