НАРОДНА ЕТІМОЛОГІЯ ТОПОНІМІЧНОЇ НАЗВИ РІЧКИ БІЛЕНЬКА

Тип статьи:
Авторская

Жилан Ксенія, учениця 8 класу Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 33

Керівник Аксенкова Е.В., вчитель хімії та біології

Регіональний ландшафтний парк «Краматорський» — один із наймолодших парків у Донецькій області. Створений він був у 2004 році. Парк цікавий тим, що розташований в межі міста Краматорська і до його складу входять чотири абсолютно різних резервати: «Біле», «Білокузьминівський», «Пчолкінські скам’янілі дерева», «Камишеваха».

Саме на резерваті «Біле» знаходиться річка Білянка. «Біле» — це цілинний степ, який займає площу 477, 08 га. Тут є численні виходи на поверхню крейдяних порід, що відложилися 100-400 млн. років тому, коли на території сучасного Краматорська проходив кордон стародавнього світу. Особливу цінність має унікальна реліктова рослинність, що включає ряд видів, занесених до Червоної книги України (гісоп крейдяний, оносма донська, тонконіг Талієва та ін..). На цій ділянці проживає понад 200 видів комах, 17 з яких теж занесені до Червоної книги України. На горбах зростають мальовничі штучні хвойні масиви — справжні «зелені» легені такого крупного промислового центру, як місто Краматорськ.

Територією м. Краматорська проходить невеличка річка Білянка (Біленька). Її довжина від витоків до гирла 19 км. Назва річки походить від крейди, яка потрапляє з крейдяних гір, що омиваються нею. Під час дослідження ми вивчали не тільки рекреаційні зони річки, а і легенди нашого краю. Під час походу наш загін познайомився зі мешканкою селища Біле Артюховою Галиною Іванівною, яка розповіла про те, що жили колись на цій території працьовиті козаки. «З ранку до пізньої ночі вони працювали, тому були всі засмаглими під палючими променями сонця, чорнобриві і чорнявими. А на околиці селища, на узвишші, усамітнено, в бідному, але ошатному будиночку жив мовчазний вдівець Крейда. Ростив він сімох синів, сильних, хоробрих і працьовитих, з якими першим помічав небезпеку із степу, попереджав односельців; і першими вступали вони в бій. А наймолодшою в сім’ї Крейди росла несхожа на батьків і братів дочка. У дівчини була ніжна шкіра, світле волосся і блакитні, як чисте небо, очі. У селищі її прозвали Білявкою. Скільки б не працювала Білянка під палючим сонцем, все одно не ставала засмаглою, і цим дивувала односельців.

І ось одного разу трапилася біда. На селище напали загарбники. Кочівники вбивали людей похилого віку і забирали молодь. Відчайдушно чинили опір нечисленні мешканці селища, у тому числі Крейда і його сини. Але ворогів було надто багато. Молоді козаки полягли в землю. Останнім від отруйної стріли загинув нескорений Крейда.

А Білянка в цей час збирала квіти для цілющого зілля. Далеко пішла вона від будинку, тому й не бачила битви. Повернулася дівчина в село і опинилася на попелище. Вороги добивали тих, хто ще дихав. А їх Хан — ватажок дивився на свою роботу з хижим задоволенням.

Жахнулася Білянка і скрикнула несамовито. Хан, почувши її, обернувся, і тут же застиг на місці, зачарований красою дівчини. Дівчина кинулася бігти, але де там! Її оточили слуги ватажка, що сиділи на конях. І сказав Хан: «Не бійся! Я не зроблю тобі шкоди. Я візьму тебе в дружини і подарую незліченні багатства!». Білянка з ворогом, який знищив її селище, розмовляти не стала. З ненавистю подивилася вона на Хана, вихопила у одного з воїнів кинджал і вдарила себе в серце.

І сталося диво! Дівчина відразу зникла, земля під ворогами розверзлася, і вони стрімголов полетіли в прірву, а на тому місці піднялися міцні скелі. Біля підніжжя білих скель з'явилася річка з чистою прозорою водою, яку люди назвали Білявкою. Уздовж річки стояли крейдяні скелі, немов брати, які охороняли свою сестру і спокій людей у всій окрузі».

Ця легенда відома всім мешканцям селища Біленьке, але ми вважаємо, назва річка пішла від крейди.

Місця відпочинку на річці Білянка знаходяться у верхній і середній течії. Багато необлаштованих ділянок відпочивальників. Ми прибрали побутове сміття на декількох галявинах в середній течії річки. Спробували трохи звільнити річку від завалу щебенем. Звичайно, всю її прибрати не змогли з-за великої кількості і дуже холодної води. Але ми будемо продовжувати розпочату роботу. Вже протягом кількох років на початку травня на берегах річок Краматорська проводяться міські суботники по очищенню зон відпочинку городян на чолі з мером міста.

Нет комментариев. Ваш будет первым!