ЕКОЛОГІЧНИЙ СТАН РІЧКИ БІЛЕНЬКА

Тип статьи:
Авторская

Кузьменко Владислав, Петров Владислав, учні 9 класу Краматорської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 33

Керівник Аксенкова Е.В., вчитель хімії та біології

На території України протікають 23000 річок, а в Донбасі – всього 230 [1]. Близько 90% водних ресурсів України і Донецької області формується за рахунок малих річок. На жаль, природа не обдарувала Донбас великою кількістю водних ресурсів так, як корисними копалинами і проблема збереження малих річок як в забрудненому екологічному регіоні є однією з найактуальніших проблем сьогодення.

По території міста Краматорськ протікає 5 річок, вони не великі і не багатоводні. Річки: Казенний Торець, Бичок, Маячка, Абазовка (Друга Біленька), Білянка (Біленька).

Біля річки Білянка кілька витоків. Один бере початок з вулиці Сахалінська. Це права притока річки Білянки, її довжина 1 км, яка тече майже паралельно основному руслу. Правий берег високий, лівий пологий. По берегах ростуть липи, дуби, берези, клени, сосни, акації, різноманітні трави. На правому березі знаходиться автокооператив та автозаправка. Багато міського сміття.

По берегах річки ростуть: рогоз, осока, аїр, плауни, хвощі, полин декількох сортів, реп’яхи, деревій, лопух, типчак, тимофіївка, пирій, собача кропива, ромашка, спориш, конюшина, стрілолист, мати-і-мачуха, подорожник. Дерева – сосна, дуб, клен, сосна, береза, ясен, в'яз, верба, вільха, акація. Багато чагарників — бузина, жостір і т. д.

На всьому протязі рослинність з явними ознаками впливу людини — вирубки, стежки, вогнища, городи і дачі підходять до самої води.

Тваринний світ представлений великою різноманітністю земноводних і плазунів: жаби, ящірки, вужі, гадюки, черепахи. У річці водяться: уклейка, бички, карасі, окуні, в’юни [2]. Так як майже половина річки протікає в межах міста, то природно, важко зустріти тварину крупніше їжака.

Зараз посадки активно вирубуються населенням — це ніхто не контролює. Найбільша ж проблема для тварин — мисливські угіддя краматорського товариства мисливців і рибалок. Як тільки починається сезон полювання йде масове неконтрольоване знищення звірів і птахів.

Більша частина району Соцмісто Краматорська знаходиться в басейні річки Білянка. На правій притоці знаходяться гаражі мотоциклістів і автозаправка. Воду з річки використовують для миття машин, а береги як звалище міського сміття. Дачі та самозахватні городи доходять до самого берега. Скидаються в річку промислові води фільтрувальної станції № 2. На території 1-го відділення радгоспу «Ясногорівський», що розташовано при виїзді з Краматорська у бік Слов’янська, у 50-х роках побудували кілька двох- та трьохповерхових будинків. Планувалося поставити насосну підстанцію та колектор для того, щоб господарсько-фекальні стоки з цього району відводилися на очисні споруди. Невідомо, чому ця робота так і не була завершена. Внаслідок цього всі фекалії зливаються у річку Білянка. З неї – в Казенний Торець, а звідки – в Сіверський Донець, який є головною артерією всього Донбасу. Ця проблема відома мешканцям міста. Але незважаючи на це, воду з річки використовують для поливу городів, а на березі відпочивають городяни. Зараз ведеться активна робота з будівництва централізованої системи водовідведення на 1-му відділенні радгоспу Ясногорівський.

Таким чином, екологічний стан річки Білянка в цілому задовільний. Основний забруднювач – господарчо-фекальні стоки. На фільтрувальній станції № 2 використовується нова система очищення. Тільки у середній течії ще існують самозахватні городи, що підходять ближче ніж 50 м до річки. Басейн річки Біленька повністю знаходиться у межах міста Краматорськ, тому зазнає значного антропогенного впливу. Основна проблема — це відпочивальники, що не прибирають за собою сміття. Але ця проблема вирішується за рахунок суботників. Учні школи Біленької селищної ради протягом року слідкують за станом річки, прибирають сміття. Також керівництво міста поставило у місцях відпочинку городян контейнери для сміття та спеціальні контейнери для пластикових відходів, а протягом 2017 роках поставити насосну підстанцію та колектор для того, щоб господарсько-фекальні стоки з цього району відводилися на очисні споруди.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Перехрест В.С., Чекушкина Т.А. Малим річкам – чистоту і повноводність. – К.: Урожай, 1984.

2. Фильчагов Л.П., Полищук В.В. Возрождение малых рек. – К.: Урожай, 1989.

Нет комментариев. Ваш будет первым!