Проблеми зникнення різнотрав’я фітоценозу Красної гори

Тип статьи:
Авторская

На околиці нашого селища також був клаптик справжнього степу. Він зберігся на крутих схилах балок Красної гори через непридатність території для землеробства. Але поступово площа дикого степу зменшується і на цій території, зникають цілі популяції трав. Мета мого проекту дослідити причини зникнення степового різнотрав'я та території Красної гори.

Схід сонця на схилах Красної гори

Перед собою я поставила такі завдання:

 • дати характеристику біогеоценозу Красної гори як екосистеми Степу
 • визначити видовий склад фітоценозу Красної гори
 • визначити причини зменшення видового складу трав на прилягаючій до селища Шабельківка території
 • планування природоохоронних заходів щодо збереження різнотрав’я на околицях Шабельківки

Досліджувана територія знаходиться на західній околиці нашого селища, рельєф рівнинний, неоднорідний, з горбами, ярами й балками, входить до складу басейну річки Маячки. Серед ґрунтів переважає чорнозем, в ярках зустрічаються острівці суглинку та глини. Клімат помірно континентальний. кількість опадів за рік становить – 492 мм, теплові ресурси (відповідно до надходження сонячної радіації) становлять 120ккал/см2. Середня температура повітря у січні становить -40С, середня температура у липні +260С, середньорічна температура становить +90С. Протягом 249 днів на рік температура повітря вище 00С, 127 днів – вище +150С.

Серед злаків переважають: пирій повзучий, житняк гребінчатий, стоколос, різноманітні костриці (типчаки), тонконоги ( мятликові), вівсюг звичайний, тимофіївка степова, ковила українська.

Ковила

Основу різнотрав’я складають бобові рослини, представники родини подорожників, складноцвітних, розоцвітних: буркун лікарський, буркун білий, конюшина повзуча, заяча конюшина багатолиста, лядвенець рогатий, еспарцет донський, горошок мишачий, підмареник весняний, синяк звичайний, очанка татарська, подорожник ланцетолистий, шавлія кільчаста, шавлія поникла, шавлія лучна (прямостояча), чебрець звичайний, цмин пісковий, деревій звичайний, різні види полину, безсмертки однорічні, цикорій звичайний, грицики звичайні, резеда жовта, молочай кипарисовидний.

Шавлія

Хто хоча б один раз відчув запах цієї рослини, вже не в змозі його забути. У моєму житті цей аромат асоціюється з квітучим степом, Трійцею, запашним чаєм взимку. Чебрець, чабрець, чабрик (Thymus) — рід напівкущів з родини губоцвітих. В Україні зустрічаються 36 видів, зокрема найпоширеніші Чебрець широколистий (Th. latifolius) і Чебрець звичайний (Th. serpyllum).


Чебрець

В назві відображена звичка ковили рости загущено, дуже щільними дернинами. Ця багаторічна злакова трава за довговічністю може посперечатися з багатьма деревними породами. Іноді вік щільної дернини, що наростає по колу, може сягати аж до трьохсот років.

На території Красної гори також зберіглося невеличке угруповання ковили. Ця ділянка розташована на північному заході селища, на схилі вище вулиці Виноградна. Площа ділянки невеличка, за нашими розрахунками приблизно 0,5га. За всіма ознаками на Красній горі збереглися залишки ковили перистої.

Іудейське привітання «шалом» та назва цієї рослини це однокореневі слова. Наукова назва роду цієї рослини походить від латинського слова salveo, що означає бути здоровим, добре себе почувати, здрастувати. Зумовлено це тим, що деякі види шавлій використовувалися як лікарські рослини і справді приносили людям здоров’я та добре самопочуття.

Мені здається, що саме шавлії Красна гора завдячує своїй назві, перші мешканці Шабельківки саме через цю красу назвали так невеличкий пагорб західної частини селища.

Перерахуємо види діяльності, пов’язані із знищенням степу:

 • Розорювання агропідприємствами.
 • Залісення (створення штучних лісів).
 • Інтродукція нехарактерних рослин, атака бурянів.
 • Надмірний випас
 • Промислове освоєння
 • Випалювання сухої рослинності.
 • Загибель малих річок

На території МТФ (поблизу Краматорського водосховища) сім’ї турок-месхетинців утримують велику отару вівці (майже 80 голів).Статичний тиск копит вівці на 1 см2 степу складає 1 кг (для порівняння тиск, що створює бронетехніка, не перевищує 0,5 кг/см2). Встановлено, що випас 50 голів овець на 1 га степу протягом дня рівноцінний чотирикратному проходженню через цю ділянку шеренги із 30 танків.

Необхідно звернутися до державних органів з проханням запобігти руйнуванню цінної екологічної системи. Заборонити випас худоби на цих схилах. Залучити до боротьби з карантинними бур’янами місцеву громаду. Використовувати джерела масової інформації для роз’яснення шкідливості палу сухостою, необмеженого збору лікарських рослин (насамперед чебрецю). Необхідно розробити екологічну стежку з гуртківцями школи та відмітити охоронні ділянки ковилу, чебрецю, шавлії.

Нет комментариев. Ваш будет первым!